7 Aralık 2014 Pazar

Christmas Is Just Around The Corner *-*
Eğer ruhunuz ve bedeniniz yeterince yeni yıl coşkusuna hakim değil ise 
lütfen yazarın önerisi olan şarkıyı dinleyerek, okumaya geçin  hoho
2010 yılı, Aralık ayı ile olan ilişkimizin dönüm noktası. Hikaye Almanya'da geçmekte. Ekim, Kasım ayı boyunca İzmirli olarak totoma kadar donduğum Almanya'da ne güzellik olabilir ki diye gezerken her sabah indiğim metrodan bu kez yarı açılmış gözlerim yerine yuvalarından fırlayan göz bebeklerim vardı. 

Bir kaç gün öncesinden hazırlıkları görmüştüm ne olabilir ki alt tarafı Karşıyaka Çarşındaki yeni yıl kermesleri gibidir dedim ama o lafı sonra bir güzel yuttum. O pazar değil, bir mutluluk kaynağı, yemekler, içkiler, ıvır zıvır süs eşyaları kısaca cennet desem abartmam. Noel baba gelmiş köyünü kurmuş gitmiş öyle bir güzellik ancak görerek yaşanır.

Fotoğraf alıntıdır
Sonradan öğrendim ki Avrupa'daki en ünlü Noel pazarları Almanya'da kurulurmuş. O ışıltılar, her yeri saran tarçın kokuları, kurabiyeler ve benim için en mükemmeli susam ve bal ile bulanmış bademler çekirdek gibi bir tane at ağzına duramazsın. Oldum olası ıvır zıvır süs eşyalarına bayılırım o stantlardaki biblolar, bardaklar her şey tek kelime "Al" diyor. 

İşin maddi yani kapitalist tarafını bir kenara bırakırsak pazarda sanki size gizlice endorfin iğneleri batıran cüceler var. Yüzünüzde garip bir gülümse ile geziyorsunuz, o soğuk Almanlar bile sizi neredeyse kucaklayacak öyle bir şefkat havası var. 

Velhasilikelam (tdk böyle yazılıyor dedi ) Noel pazarların müdavimi oldum. İzmir'e döneceğim güne kadar Berlin'i köşe bucak gezdim (sadece Berlin değil Köln dahil) Yeni yıla özellikle Aralık ayına bakışım değişti. Ben bu kadar naif duygular içindeyken evinde kaldığımız Alman çift (gelenekmiş) Aralık'ın bilmem kaçıncı günü kapımıza minik hediyeler bıraktı. Bir tanesi mısır patlağı üzerine yenilebilir bir çam ağacı hediye paketi şeklinde bir süs idi. Tabi biz arkadaşım ile hemen açıp oooo çok lezzetli diye hemen mideye indirdik sanırım saklamamız gerekiyordu zira ev sahibi hediyenizi beğendiniz mi ?  diye sorduğunda evet çok lezzetli dediğimde benim İngilizce bildiğimi düşünüp "very beautiful jaaaaa " diye düzeltti. 

Hristiyanların bayramı olduğu için Noel gerçekten yurt dışında çok farklı. Eğer şimdiden yeni yıl için plan yapan var ise özellikle yurt dışını tercih edecekler lütfen Almanya'yı defterinize not edin.

Fotoğraf alıntıdır

Aralık ayında bir çok yabancı sanatçı Noel albümümü çıkarır. Şarkılara çekilen kliplerdeki gibi mutlu, elinizde indirimden kaptığınız eşyalar ile dolu H&M poşetiniz, içinizi ısıtacak sıcak şarabınız olsun. 

Herkese sağlıklı, mutlu, güzellikler ile dolu bir yeni yıl diliyorum ve  ne diyor şair
 Chirstmas is just around the corner 

Hiç yorum yok: